Certifikáty

Zde se dozvíte základní informace o certifikátech, které dokládají různé stupně kontroly oděvů především co se týče zdravotního hlediska použitých textilií.

Bio textil je totiž široký pojem, který zahrnuje různé samostatně hodnotitelné kategorie a ne každý bio certifikát je opravdovým bio certifikátem! Rozdíly najdeme vždy především v nastavení pomyslné laťky kvality toho kterého bio textilu.

Výčet obsahuje jak bio certifikáty, které používáme v naší nabídce my, tak i ostatní, kterých se v oblasti bio textilu dopátrat. 

 Bio certifikát GOTS

 gots

Vyznačuje se tímto

  • je skutečným bio certifikátem
  • garantuje splnění nejvyšších etických (Fair Trade) i ekologických požadavků od semínka po distribuci výsledného produktu
  • nejuznávanější standart bio textilu

Ve svých přísných standardech mimo jiné zohledňuje i etické otázky spojené s pěstitelstvím bavlníku ve světě. Biobavlna s certifikátem GOTS je tedy vždy v souladu s tzv. Fair Trade dokládajícím dodržování sociálních kritériích při práci od semínka bavlníku po výsledné bio tričko, bio šaty, … zkrátka jakýkoli kousek bio textilu. A vlastně ani samotným produktem kontrola nekončí – ošetřeno je i balení a distribuce produktu.
Kontroly a certifikování nových výrobců, zpracovatelů a obchodníků je prováděna nezávislým orgánem v systému GOTS, která si klade za cíl především poskytovat spotřebitelům záruku důvěry při výběru certifikovaných výrobků. 
Ekologické požadavky dokládající 100% zdravotní nezávadnost produktu s certifikací GOTS jsou samozřejmostí. V bio látkách s tímto certifikátem nejsou k nalezení pesticidy, herbicidy, těžké kovy, a další látky v konvenční bavlně běžné. Vysoká kritéria kvality činí z GOTS certifikace nejuznávanější a nejčastěji dnes užívaný standard.

Certifikát GOTS existuje ve dvou kvalitách

a) organic - zde je minimálně 95 % vláken s původem certifikovaným jako „organic“ nebo „organic-in-conversion“, 5 % je pak vyhrazeno k použití neorganických příměsí, ovšem s velmi přísnou regulací – žádné geneticky modifikované látky (GMO) ani míšení vláken stejného typu (to znamená, že nelze kombinovat např. biobavlnu s konvenční bavlnou). Těchto 5 % je nejčastěji využíváno pro příměs elastanu (lycra) ve výrobcích podléhající vysoké zátěži jako např. spodní prádlo a sportovní oblečení.

b) made with x % organic materials – u těchto výrobků najdeme minimálně 70 % příze s certifikací „organic“ nebo „organic-in-conversion“, dalších 30 % certifikát GOTS vyhrazuje k použití neorganických příměsí s velmi přísnými regulacemi - maximálně 10 % zabírají recyklované nebo syntetické materiály (pro ponožky, legíny a sportovní oděvy 25 %), nelze používat žádné materiály s původem geneticky modifikovaným (GMO) a opět se nedovoluje kombinovat vlákna stejného typu, např. biobavlnu a konvenční bavlnu.

Organic cotton

Organic-cotton
 

Jedná se o logo obchodní značky americké neziskové společnosti Textile Exchange. Zaměřuje se na udržitelnost...

 
 Vyznačuje se tímto:
  • jedná se o logo obchodní značky americké neziskové společnosti Textile Exchange
  • zaměřuje se na udržitelnost oděvního průmyslu celosvětově
  • negarantuje žádné procentuální množství biobavlny
  • pouze upozorňuje na to, že existuje biobavlna

Další logo, které se hojně vyskytuje i na českém trhu s oděvy. Bohužel se však nejedná o žádnou certifikaci biobavlny a dokonce ani neurčuje, že se v daném výrobku nějaká biobavlna vyskytuje! Privátní obchodní značka neziskové organizace působící v USA, Textile Exchange, chce tímto logem pouze upozornit na existenci biobavlny! Logo „Organic Cotton“ vzniklo ku příležitosti zahájení projektu na zvýšení udržitelnosti světového textilního průmyslu. Negarantuje spotřebiteli vůbec nic, nemá vliv ani na způsob zpracovávání a pracovní podmínky při výrobě. Tuto značku používají výhradně členové organizace Textile Exchange. V České republice je k nalezení zejména ve velkých obchodních řežezcích.

Oeko-Tex Standard 100

Oeko - Tex Standard 100
 

Nabízí zdravější alternativu ke konvenčnímu textilu. Vyskytuje se čím dál častěji i v běžných prodejnách s textilem.

 Oeko-Tex Standard 100

 Vyznačuje se tímto:

  • nabízí zdravější alternativu ke konvenčnímu textilu
  • vyskytuje se čím dál častěji i v běžných prodejnách s textilem
  • představuje posun hlavně z hlediska zdravotního
  • výrobky označené Oeko-Tex Standard 100 byly testovány na přítomnost chemických sloučenin
  • nezohledňuje podmínky pěstování a zpracování bavlníku
  • omezuje maximální obsah chemikálií, např. formaldehyd, kyselé a alkalické chemikálie, pesticidy, konzervační látky (PCP, těžké kovy, karcinogenní barviva, .)


Oeko-Tex Standard 100 se nachází na pultech obchodů v Česku čím dál tím častěji. Najdeme ho například v běžných prodejnách jako dětský textil, kde nabízí o něco lepší alternativu ke konvenční bavlně. Ačkoli není ještě pravým bio certifikátem, z hlediska našeho zdraví ovšem dokládá jistý posun ke kvalitnějším textiliím oproti konvenčním. Standardy pro toto označení zaručují testování zboží na chemické sloučeniny, které jsou pro člověka nebezpečné. Podmínky pěstování a následného zpracování ovšem nejsou zohledňovány – jde o výsledný produkt, který je testům podroben. Garance certifikátu tkví hlavně v omezení maximálního obsahu chemických látek – neurčují už, že by měly tyto zdraví škodlivé chemikálie být vypuštěny úplně. Jedná se především o formaldehyd, kyselé nebo alkalické chemikálie, pesticidy, konzervačních látky – např. PCP, těžké kovy, karcinogenní barviva a další chemické látky. Textil s logem Oeko-Tex Standard 100 se také stará o to, aby měl k pokožce kompatibilní pH. Určitě je lepší používat textil s tímto logem, ovšem k bio certifikátu má ještě daleko.