Praní a údržba

Péče o vaše bio oblečení: 

Praní

Naše modely se nemusí před prvním nošením prát, necestovali k vám z velké dálky letadlem či lodí a nejsou tedy napuštěny žádnými chemikáliemi proti hlodavcům apod. 

I když šijeme z látek, které jsou již výrobcem vysrážené, raději necháváme na našich modelech přídavek dva až tři centimetry na vysrážení látky praním v čase.

Oblečení, které má na sobě krajkové aplikace, perte raději v ruce nebo v pračce na program "ruční praní". Mohlo by dojít k tvarové deformaci biobavlněné krajky. 

Naše modely z biobavlny a bambusu doporučujeme prát v pračce. Perte pouze otočené "na ruby"do 30 stupňů celzia na program - ruční nebo šetrné praní v pračce. Třením v ruce by jste mohli způsobit žmolkování bambusové viskózy. 

Dámské spodní prádlo bez krajky, stejně jako pánské a dětské spodní prádlo můžete prát při teplotě do 40 stupňů celzia.

Všechno naše oblečení, včetně spodního prádla, nedoporučujeme vyvářet! Vysokými teplotami můžete zdeformovat tvar výrobku a způsobit sražení a deformaci gum. 

Pro zachování bio kvality perte pouze v ekologickém pracím prostředku, nejlépe gelu.

Bambus se sráží více do šířky a naopak méně do délky. Volte tedy svou velikost s ohledem na srážlivost. Například. Pokud jste na rozhraní velikosti M - L, volte raději velikost L.

Biobavlna se sráží více do délky a méně do šířky. Pokud jste vyšší postavy cca nad 173cm volte prodlouženou délku. Zajistíte si tak, že praním se vám model jen přizpůsobí. 

Pokud si chcete být jisti výběrem velikosti s ohledem na srážlivost, napište nám své míry ( obvod přes prsa, pas, boky a hýždě a rozměr od podpaží do půlky dlaně a od rozkroku dolů, zhruba 2cm pod kotník a my vám poradíme správnou velikost. Kontrolu velikostí zjistíte v našich tabulkách v horním menu - tabulky velikostí. 

Skvrny a jejich odstranění: 

Skvrny od bahna, špíny či jiné - raději nechte textil odmočit v teplé vodě a naneste ekologický prací prostředek. Nechte působit deset minut a poté ručně vyperte skvrnu. Poté, až skvrna pustí, perte v pračce na ruby. 

Skvrny od krve - nechte textil odmočit pouze ve studené (ledové) vodě a naneste ekologický prací prostředek. Nechte působit deset minut a poté ručně vyperte skvrnu. Poté, až skvrna pustí, perte v pračce na ruby. Skvrna od krve se teplou vodou zafixuje do látky a už by jste ji měli problém vyprat. Studenou vodou naopak pustí. 

Skvrny ze smetanového odstínu biobavlny dostanete žlučovým mýdlem. Namočíte vodou, namydlíte, necháte deset minut působit a vyperete. 

Pokud se vám stane, že ulpí na látce mastnota, pak naneste vrstvičku "Jaru" nebo žllučového mýdla a nechte působit cca půl hodiny. Poté dejte do pračky a perte jako obvykle.

Sušení a žehlení: 

Nesušte v sušičce, mohlo by dojít ke sražení výrobku.

Nesuště na přímém slunci, mohlo by dojít ke zesvětlení látky. Tuto možnost doporučujem pouze u smetanové nebo bílé barvy. 

Neperte v chemických přípravcích, ani nepoužívejte bělidla či prostředky, které by mohly znehodnotit výrobek.

Naše látky neprošly chemickými úpravami proti mačkavosti, žmolkování atd. Po vyprání model upravte povytažením do požadovaného tvaru.

Při nesprávném praní a zacházení může dojít i ke žmolkování textilu.

Žehlete biobavlnu pouze při nízké teplotě. 

Bambus doporučujeme raději napařovat 2cm nad textilií, aby jste předešli spálení textilu a otiskovým mapám. Bambus se dokáže skvěle vyvěsit i bez napaření, je tedy výborný na cestování. Jediná jeho nevýhoda je, že prádlo déle usychá, jelikož jeho přirozenou vlastností je pohlcování vlhkosti, tedy i potu a proto je bambus skvělým fukčním a zároveň antibakteriálním materiálem. 

Více informací o ekologickém praní najdete na stránkách www.ekoalchymie.cz